KÖRLEVÉL
a magyar sportági szakszövetségek részére
a Magyarországon végezhető doppingellenőrző vizsgálatokkal
kapcsolatban
A doppingellenőrző vizsgálatok jogi hátterét a Nemzetközi Doppingellenes Világszervezet (WADA) által kibocsátott – és a magyar sportirányítás által is aláírt – Doppingellenes Egyezmény alapján kibocsátott 55/2004. sz. Kormányrendelet szabályozza. Ennek értelmében doppingvizsgálatnak alávethető a sportági szakszövetség versenyrendszerében szereplő leigazolt sportoló az ország egész területén, az év folyamán bármikor előzetes bejelentés nélkül is. Az ellenőrzések ismételhetők, tehát egy sportoló akár többször egymás után is vizsgálható. A mintavétel történhet vérvétel útján, illetve vizelet-mintavétellel.
Mintavételre jogosult személyek: a WADA vagy a nemzetközi sportszövetségek által megbízott személyek, illetve a Nemzeti Sporthivatal által fényképes igazolvánnyal ellátott doppingellenőrök, akik a mintavétel színhelyén kötelesek személyazonosságukat a mintaadásra felszólított sportoló előtt igazolni. Vérből történő mintavétel során a megbízásban külön jelezni kell, hogy a mintavevő rendelkezik-e a vér levételéhez szükséges jogosítvánnyal. A mintavevő személyét a Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testület hagyja jóvá. A mintavevő közli a sportolóval azt a tényt, hogy az illető mintavételre lett kijelölve és a sportolóval aláíratja az erről szóló dokumentumot. A sportoló aláírásával igazolja, hogy a mintavétel tényét, illetve az erre történő kijelölést tudomásul veszi, ami azt jelenti, hogy a mintavétel ezután történő meghiúsítása, illetve manipulálása a pozitív doppingmintával azonos szankciót von maga után. A kijelölés után a sportoló a mintavétel befejezéséig kísérőt kap, aki az eredményhirdetéstől kezdve a sajtótájékoztatóig, illetve a szükséges helyszínekre a sportolót elkíséri. A kijelöléstől számított egy órán belül a sportolónak kísérővel együtt a mintavétel színhelyén meg kell jelennie. Jogában áll magával vinni edzőjét, orvosát, vagy egy általa megjelölt másik személyt. A sportoló joga továbbá a mintavevő személyazonosságának és mintavételi jogosítványainak megtekintése is. A mintavételnek a vonatkozó szabályokban lefektetett körülmények között kell megtörténnie: biztosítani kell a sportoló számára egy pihenőhelyet a szükséges original palackozott folyadékkal és egy azonos nemű ellenőrt, akinek a sportoló köteles annak szemkontrollja mellett a mintát produkálni. Ez a váróhelyiségtől elkülönített mellékhelyiségben történik, ahova már csak a sportoló és az azonos nemű mintavevő léphet be. Itt a sportolónak az ellenőr kérésére a szükséges mértékig le kell vetkőznie, engedni kell, hogy a mintavevő megtekinthesse azokat a helyeket, ahova a tapasztalat szerint manipulációs célból idegen vizeletet elrejthetnek. Az ellenőrnek nincs joga a sportolót kézzel megérintenie, vagy a sportoló bármely testrészéhez hozzányúlnia. Mind a vizelet-, mind a vérvételhez a nemzetközi követelményeknek megfelelő mintavételi edényeket (Bereg Kit) kell biztosítani, melyeket a versenyzőnek saját kézzel kell lezárnia. Azt, hogy a levett mintákat mely laborokban analizáltatjuk, az esetleges manipulációk elkerülése végett nem közöljük. A sportolónak közölnie kell, hogy az elmúlt 2 hétben milyen gyógyszereket, illetve étrend-kiegészítőket szedett és a mintavételi űrlapon közölheti esetleges észrevételeit a vizsgálattal kapcsolatban. A több példányos mintavételi űrlap egy példányát a sportoló, egyet a mintavevő szervezet, egyet a Szövetség, egy név nélkülit pedig az ellenőrző laboratórium kap.
Indokolt esetekben lehetőség van arra, hogy a doppinglistán szereplő bizonyos gyógyszereket a sportoló kezelés céljából igénybe vehessen. Ilyenkor kezelőorvosa révén ún. terápiás kivételért folyamodhat a Terápiás Kivételek Bizottságához, amely a Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testület keretei között működik. Az indokolt és engedélyezett terápiás kivételeket ez a Bizottság továbbküldi a nemzetközi szövetség azonos bizottságához (TUE). Ha itt is pozitív elbírálást kap a kérés, ezt a versenyzőnek jelezzük és a továbbiakban egy évig ezzel az engedéllyel versenyezhet. Ez a kivétel csak néhány gyógyszer esetében alkalmazható. Például: helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő szteroidok esetében, melyet izületbe, izomba vagy bőr alá adnak (kenőcsök esetében nem kell ilyen kivételt kérni), valamint asztma elleni kezelésre alkalmazott néhány inhalációs gyógyszerre. A vérkeringésbe juttatott gyulladáscsökkentő szteroidok, illetve diabetes esetében alkalmazható inzulin adása egy részletesebb eljárást igényel. Természetesen teljesítménynövelő hormonkészítményekre ez a kivétel nem alkalmazható. Megszűnt tehát az a lehetőség, hogy gyógykezelés céljából adott gyógyszerekről kiállított orvosi igazolást a versenyző a verseny színhelyén bemutasson. Minden esetben rendelkeznie kell a terápiás kivételt (TUE) engedélyező igazolással, amelyet versenyek, illetve ellenőrzések kapcsán be kell mutatnia. Az ellenőrzés előtt néhány nappal sürgősséggel kapott gyógyszerek esetében utólagos engedélyt kell kérni.
A TUE engedéllyel rendelkező sportoló az ellenőrzés kezdetén a doppingellenőrnek mutassa be ezt az igazolást.
Rendkívül fontos, hogy a nemzetközi mezőnybe tartozó versenyzők naprakész információt közöljenek szövetségükkel hollétükre vonatkozóan. Ebben meg kell adniuk az elérhetőségüket jelző összes adatot: otthoni és edzési cím, telefonszám, egyesület címe stb. Bármely változást azonnal jelenteni kell, mert sok esetben a szövetséggel fizettetik ki az nemzetközi ellenőrök kiszállási díját abban az esetben, ha az ellenőr a megadott helyszínen és időpontban a sportolót nem találja meg.
A laboratóriumi analízist követően a sportolót csak pozitív esetben értesítik. A mintavételtől számítva az eredmény a laborok leterheltségétől függően 2-3 hét alatt érkezik meg. Pozitív esetben a sportolónak nyilatkoznia kell arról, hogy a “B” minta analízisét kell, hogy kérje, melyet a kérő félnek kell megfizetnie a laboratórium számára. A doppingvétség elismerése, illetve a “B” minta pozitivitása után kerülhet sor a sportoló meghallgatására, melyet az adott sportági szakszövetség fegyelmi bizottsága végez el. Az ő hatásköre az esetleges szankciókról való döntés is. Ez a vonatkozó szabályok szerint a kimutatott vegyületektől függően 1-2 év eltiltás a sporttevékenységtől az elért sporteredmény megsemmisítésével együtt. Ismételt esetekben 4 év vagy végleges eltiltás is lehetséges.
A dopping mintavételt mindig a kérő vagy az elrendelő fél finanszírozza. Be nem jelentett vizsgálatok esetén a vizsgálatokat a Nemzeti Sporthivatal fizeti. A minták analízise történhet a Sportkórházban levő doppingellenőrző laboratóriumban vagy valamelyik európai akkreditált laboratóriumban (ez általában az osztrák laboratórium).
Bizonyos sportágakban és indokolt esetben nyálból, illetve hajszálból történő genetikai vizsgálatot is végzünk, melynek költségét szintén a Nemzeti Sporthivatal viseli. Ez főleg doppingérzékeny sportágak nemzetközi szintű sportolóinál jön szóba (súlyemelés, atlétika) és az így nyert géntérképet a későbbiekben levett vizelet genetikai paramétereivel fogjuk összehasonlítani.
Dr. Bakanek György
Tiltott szerek listája és a doppinggal kapcsolatos közérdekű információk: www.sportkorhaz.hu
|